Říjen 2013

Téma týdne?

20. října 2013 v 20:12 | Andalusian |  Filosofický koutek
Je neděle večer, mám práce až nad hlavu, a proto píšu článek o prokrastinaci. To je příznačné, že? Neměla jsem ani v úmyslu dneska něco psát, ale toto téma mě tak zaujalo, že jsem ho hned využila k vyvíjení činnosti, o které píšu.

V uplynulém týdnu jsem se vůbec nezastavila, potýkala jsem se s povinnou četbou, přípravami na zkoušky z angličtiny, šitím šatů a takovými těmi běžnými věcmi do školy. Dneska jsem strávila celý den u koní a zbývá mi jen pár hodin doma na přípravu do školy. Nejvhodnější chvíle začít prokrastinovat.

Asi jste všichni toto slovo slyšeli a dokonce jste se pravděpodobně setkali s onou činností i v praxi. Přiznejme si to, kdo by se nenechal svést pokušením oddálit o chviličku nepříjemné povinnosti a ještě pár minut si číst, dívat se na film, spát, nebo třeba nedělat nic. Odolat dokáže snad jen nadpřirozená bytost nebo ten, co už prokrastinoval tak dlouho, že mu nezbývá ani minuta navíc. Konec konců, člověk prý stejně nejlépe pracuje pod tlakem.

Někdy se s prokrastinací ale musí přestat. Odpoutat se od knihy nebo jiné zábavy je těžké, ale svědomí a smysl pro povinnost nás k tomu donutí. jsou ale situace, kdy je to ještě složitější. Co kdybych šla místo učení se luxovat? Sekat trávu? Žehlit? Mýt nádobí? Vypracovávat projekt na příští týden? Vždyť dělám samé užitečné věci. A teď už je večer a musím jít včas spát, ať nejsem na písemku ospalá.

Takto tedy zvládneme zaplnit veškerý svůj volný čas užitečnou prací, aniž bychom se pustili do té, co je zrovna nejdůležitější. Leckdo rád udělá i mírně nepříjemné domácí a jiné práce, aby se vyhnul ještě nepříjemnějšímu úkolu, který ho zrovna tlačí. Tak se stane, že nás výčitky svědomí tolik netrápí a my v klidu prokrastinujeme dál.

Moje prokrastinace je ale u konce, protože mi došly nápady na psaní. Asi se budu muset pustit do uklízení.

Tajemný plamen královny Loany

6. října 2013 v 19:36 | Andalusian |  Literární koutek
Už je to poměrně dlouho, co jsem se začala chystat na recenzi a ta je konečně hotová. Je mi trochu líto, že jsem začala zrovna tak dobrou knihou, která si zasluhuje kvalitní recenzi, aniž bych si psaní vyzkoušeela na něčem jiném. Ale už jsem ji napsala, takže vás pouze upozorním na fakt, že kniha je mnohem lepší než moje recenze na ni.