Někdo má rád číslo jedenáct

26. června 2013 v 20:33 | Andalusian |  Koutek na zajímavé věci

Mám dnes lenošicí den, protože jsem nemocná a je mi blbě, takže to válení v posteli aspoň využiju ke splnění pět měsíců a dvacet dní starého restu. Surynka mě zapojila do řetězáku, zase někdo něco vyzvídá.
Mám za úkol na sebe prozradit jedenáct věcí, odpovědět na jedenáct otázek a vymyslet jedenáct dalších pro jedenáct lidí. Malý háček shledávám v tom, že mi místo jedenácti bylo položeno osmnáct otázek, takže si vyhrazuji právo některé body vynechat.


Co na sebe prozradím:
-Jsem docela introvert, necpu své emoce, vnitřní pochody, myšlenky ani záliby jiným. Nebo aspoň ne často.

-Miluju Prahu. Je úžasná, nebo minimálně některé části. Centrum a okrajové vilové čtvrti. Nikdy jsem neviděla město s tak krásně uceleným historickým centrem, jako má Praha. A je to můj domov.

-Nemám ráda Pražáky. Tedy některé konkrétní ano, ale ne Pražáky jako stádo, jako rasu, prostě všeobecně.

-Zakládám si na tom, že nejdu s mainstreamem a snažím se to dodržovat. Vždycky bych chtěla být něčím výjimečná a odlišná, ať už je to barevné oblečení, hudba nebo způsob mluvení.

-Zajímám se o obory u dívek mého věku dost nepopulární, fyziku a chemii. Chtěla bych studovat něco fyzikálního, ale zatím váhám mezi mikro a makro světem, tedy jadernou fyzikou a astrofyzikou. Ale ještě na to mám dva roky a třeba se moje plány úplně změní.

-Ráda čtu. Miluju čtení. Mám myšlenkový i papírový seznam knih, co si chci přečíst, a mrzí mě, jak pomalu z něj ubývají. Chtěla bych číst víc. Vždycky mám krásně hřejivý pocit, když si na seznam připisuju další přečtnou knížku a na tento okamžik se těším už několik desítek stránek před koncem. Takový můj malý rituál.

-Mám v plánu vynaleznout teleport, jakkoli nepravděpodobně to zní. V tomto ohledu jsem dost ambiciózní.

-Chtěla bych mít superpočítač s umělou inteligencí, co ovládá ironii, jako má Tony Stark (Iron Man). Nejlépe vlastní výroby, aby byl unikátní.

-Ráda si občas dopřávám večery při svíčce, s čokoládou a voňavým čajem. Skvělé na vyčištění mysli a odreagování se. Ale ne moc často, na to není čas a ztratilo by to efekt.

-Mentalitou jsem orientovaná spíš na sever, vyhovuje mi severský klid, introverze a přátelskost. Zároveň se mi líbí skandinávské i jiné severské země pro krásnou přírodu a osobité kouzlo. Jednou už jsem Skandinávii navštívila a mám rozhodně v úmyslu se tam vrátit.

-Snažím se mluvit slušně a nemám ráda, když někdo sprostě nadává a cpe "vole" do každé věty. Když už nadávám, tak většinou anglicky.

A teď už oněch osmnáct předepsaných otázek:
1. Černá nebo bílá? Proč?
Černá. Neušpiní se. A každá barva je dobrá, když je to černá.

2. Co je podle vás úžasného na knížce a čtení?
Na knížce a čtení je úžasná knížka a čtení. Nemá asi cenu to dál rozvádět. Kdo to zná, chápe mě, kdo to nezná, tomu to těžko vysvětlím.

3. Nejhorší sen, jaký se vám zdál.
Když už se mi zdají sny, jsou dost bizarní. Nemůžu je asi úplně nazvat špatnými, protože jsou vlastně docela zajímavé. Jediný špatný a zároveň taky jediný realistický sen, co si pamatuji, byl sen, ve kterém mě honil medvěd. Ten mě probudil uprostřed noci.

4. Nejelegantnější sport, podle vás je...?
Drezura. Dokonalá souhra koně, jezdce a hudby pro mně představuje vrchol elegance. Když spolu pečlivě upravený kůň a pečlivě oblečený jezdec ve fraku tančí po jízdárně, rozhodně to budí úžas. Ještě bych jako elegantní uvedla krasobruslení.

5. Jaké je místo, kam byste se jednou chtěli podívat?
Takových míst je hodně, nejradši bych projezdila celý svět, a to nejen jako turista schovaný za okénky autobusu a objektivem foťáku, ale skutečně místo poznat, seznámit se se zdejšími lidmi a vžít se do jejich každodenního života. Kromě obydlených míst bych někdy ráda zavítala do liduprázdné pustiny, ať už do pralesa nebo na rozlehlé pláně. Prostě si zkusit chvíli žít bez lidí a změřit síly s přírodou.
Z konkrétních míst bych uvedla Island, Nový Zéland, Mali nebo jinou africkou zemi a nějaké ty jihoamerické indiánské památky v horách.

6. Jak byste chtěli cestovat? Pěšky, autem, letecky, lodí, vlakem?
Nejpraktičtější je asi auto, ale nehodí se všude a je to takové poněkud líné. Záleží na konkrétní ceste. Na blízko bych se vydala pěšky nebo na kole, dál bych doletěla letadlem a pak pokračovala po svých. Jinde, například při poznávání civilizované části země, mi přijde nejlepší použít místní dopravu - vlak, autobus, přívoz. A takovým mým bláhovým snem je pořídit si jachtu, plachetnici a volně s ní cestovat podél libovolného pobřeží, nebo třeba jenom po Orlíku.

7. Co je váš sen? Čeho byste jednou chtěli docílit?
Toho je taky víc. Jako asi každý bych chtěla dobrou práci, nejlépe v nějakém výzkumu, hezký domek a milou rodinu. Některé další věci už jsem zmiňovala, třeba jachtu, dál bych ráda měla koně, ale ten se nedá jen tak šoupnout do loděnice, s tím je to trochu náročnější. Co se týče kariéry, mluvila jsem o teleportu a superpočítači, tak je ještě pro pořádek znovu uvádím. Ale hlavně bych chtěla žít šťastně a bez stresu, protože stres a spěch jsou podle mě největší zabijáci pohody.

8. Co by se vám zamlouvalo víc... mít prezidentna nebo krále? Proč?
To záleží na konkrétním člověku. Obecně mi ale přijde smysluplnější mít jednu vládu (ať už absolutistickou nebo demokratickou) delší dobu, protože za jedno volební období nemá nikdo šanci nic smysluplného udělat. Každý si kouká akorát nahrabat a udělat dojem na voliče a nikdo se nedívá opravdu do budoucnosti. Co bude se zemí v dalším volebním období, to už nikoho nezajímá. Takže abych se dostala k odpovědi: asi krále, pokud bude rozumný a bude umět vládnout a pokud bude mít i takové potomky. To se ale zaručit nedá, takže nejsepší by asi bylo monarchu volit, ale to by museli mít rozum voliči. (V posledních dvou větách jsem předpokládala, že ten král nebo prezident bude mít reálnou moc. Tak, jak je to s naším prezidentem nebo s evropskými monarchy, je to vlastně asi jedno. Ale u krále je asi menší pravděpodobnost, že bude dělat ostudu.)

9. Nejoblíbenější spisovatel? Proč?
To je zase otázka. Proč to pořád chce někdo vědět? Je to hrozně těžké rozhodování hned z několika důvodů. V nejživější paměti mám vždycky naposledy přečtené knihy a težko se porovnávají s těmi, které se mi z hlavy pomalu vytrácejí. Navíc od některých autorů jsem četla jen jednu knihu, takže nemůžu dost dobře říct, že to je můj oblíbený autor, byť se mi daná kniha líbila. A v neposlední řadě má každý spisovatel něco do sebe a těžko je můžu srovnávat. Pokusím se ale vyjmenovat alespoň nejvýraznější oblíbence.
Terry Pratchett pro jeho schopnost napsat nejvážnější komedii a nerealističtější fantazii. Neil Gaiman pro jeho zvláštní divnost a tajemnost. Oscar Wilde pro výstřednost, vtip a slovíčkaření. Zdeněk Jirotka kvůli Saturninovi. J. R. R. Tolkien, Umberto Eco, Paulo Coelho, C. S. Lewis, G. R. R. Martin a všichni ostatní nechť se necítí opomenuti.

10. Nejoblíbenější postava? Proč?
Nevím. Protože.
Mezi moje nejoblíbenější postavy patří Sam Vimes ze Zeměplochy, protože má jasné priority a nedělá výjimky. Lord Vetinari též ze Zeměplochy, protože je to nejlepší vládce. Čarodějky, prostě proto. Crowley z Dobrých znamení, protože démoni jsou fajn, zvláště pokud se kamarádí s anděly a milují zemi. Sandman protože je krásně tajemný a roztomile společensky neohrabaný. Lord Henry z Obrazu Doriana Graye, protože má ty nejlepší názory a pózy a je skvělý cynik. Beric Dondarrion z Písně ledu a ohně, protože už sedmkrát zemřel a pořád je postrachem země. Victor Vashko z komiksu Lackadaisy, protože je to ten nejroztomilejší bručoun s jedním okem. V z V jako Vendeta protože se stal něčím víc než jen člověkem. Sherlock Holmes z knih i seriálu protože je to šílený vědec, chladný a vypočítavý detektiv a roztomile vtipný blázen v jednom.

11. S jakými dvěma postavami z knih byste se chtěli setkat? Proč? Co byste jim řekli?
Těžko se vybírají jen dvě, ale asi to budou Lord Henry a Crowley. Jen sotva jsem nevybrala Sherlocka. Důvody jsou stejné, jako u předchozí otázky. Co bych jim řekla? Asi "Good afternoon, nice to meet you," a dál by se se mnou nechtěli bavit. Kdyby ano, mohla by to být zajímavá konverzace.

Teď už mi zbývá jen položit jedenáct otázek jedenácti nebožákům, ale já se vrátím úplně na začátek a využiju svého práva některé body vynechat. Nebudu určovat konkrétní chudáky, ale budu doufat, že se někdo najde. Buď si můžete udělat celý dotazník jako já, nebo si jen vyberte některé otázky a napište mi do komentářů.

1. Máte strach konce světa, apokalypsy, pádu civilizace nebo něčeho podobného?
2. Bez jakých osobních návyků nebo rituálů byste se těžko obešli?
3. Jaká je vaše osobní závislost? (seriály, čokoláda, nakupování...)
4. Co vás nejvíc láká při cestování? Válení se na pláži, sport, socializace s místními?
5. Jakými pěti slovy byste se popsali?
6. Kde nejraději čtete? Případně co?
7. S jakými vlastnostmi postav se ztotožňujete nebo s jakými postavami soucítíte?
8. Do jakého fiktivního světa byste se přestěhovali, kdybyste měli tu možnost?
9. Jaké je vaše oblíbené místo?
10. Jakou jednu magickou schopnost byste chtěli mít?
11. Chtěli byste mít možnost nějak zásadněji zasáhnout do chodu světa? Jak?

Tímto jsem splnila všechny své povinnosti.

P. S. Pročítala jsem si odpovědi Skatulky na stejné otázky a zjistila jsem, že se hodně podobají těm mým. Asi jsme si dost podobné. Jsme přeci jen sestry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 18. července 2013 v 10:53 | Reagovat

Skvělé otázky a odpovědi jedna i dvě, stejně skvělé otázky tři.
Díky těm odpovědím jsi na sebe prozradila pár sympatických věcí, jsi hlavou v oblacích, ale nohama na zemi, máš moc pěkné a milé sny, navíc reálné. Moc bych ti přála, aby se ti splnily!
A hele, ten teleport zkus vynalézt co nejrychleji, ju? Moc ráda bych cestovala, ale odrazuje mě komplikovanost cestování (dlouhé cesty, letadla, přestupování, čekání na spoje a nedejbože kdyby něco ujelo nebo ulétlo - přecejen nejsem dobrodruh :-))
A koukám, další ctitel Hry o trůny...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama