Wilson, Gray, Schwarzenberg a ti další

13. ledna 2013 v 20:43 | Andalusian |  Filosofický koutek
Krásný večer vám i divákům u televizních obrazovek, nastal čas, abych vaše životy obohatila dalšími výňatky z toho svého. Další otázka z dvacetidenního cyklu je moc náročná na přemýšlení a vzpomínání, proto si ji nechám ještě projít havou a budu teď psát o něčem jiném. Vlastně bych vůbec nic na blog neměla psát, měla bych vypracovávat chemickou olympiádu, ale co.

Když jsem otevřela "správu svého blogu", jak to Blog.cz poeticky nazval, skoro jsem čekala, že tématem týdne budou volby. Musela jsem se trochu divit, že správci neudělali ani pro tuto ohromnou událost výjimku. Živel je sice zajímavé téma, ale jsem si skoro jistá, že více blogerů píše o našich milých kandidátech než o elementech. Když už jsem se dostala k těm volbám, raději od nich znovu rychle odejdu, protože se zde nemám v úmyslu vyjadřovat o svém politickém smýšlení. Jen řeknu, že výsledek mě v některých ohledech potěšil, v jiných překvapil a mírně vyděsil. Je fajn vědět, koho nebudeme mít za prezidenta, jen se ještě děsím, koho bychom mohli mít.

Dost už o volbách, o těch si přečtete všude. Já budu originální a budu psát o svém čtenářském deníku, respektive o Poeových povídkách, které se v něm objeví. Četla jsem je už dřív, ale teď jsem si znovu uvědomila, jak byl Poe geniální, i když byl ožrala a bídák. Psát uměl, to se musí nechat. Není mi jasné, kam chodil na všechny ty morbidní nápady, vyšinuté myšlenky, psychedelické představy a bizarní duševní choroby. Tolik divna pohromadě se jen tak nevidí. Některé jdou děsivé, hororové, jiné pouze zvláštní a v neposlední řadě také ulítlé, nepochoitelné a směšné.
Mě osobně přijde Poe zajímavý a originální taky tím, že na začátek mnoha povídek vkládá skoro by se dalo říct výklad o daném tématu, teoretické poučení, seznámení s fakty. O zvrácenosti, co lidi nutí dělat nepravosti, o zlu, které plyne z dobra, o předčasných pohřbech, o denním snění, o mravním ponaučení dona Tomáse de las Torres a o mravnosti spisovatele vůbec. Většinou se mu tím podaří zesílit dojem z povídky, zajistit její lepší pochopení.
Nevím, proč o tom mluvím, chtěla jsem říct něco úplně jiného. Když jsem si přečetla povídku William Wilson, napadlo mě, že se nápadně podobá Obrazu Doriana Graye od Oscara Wildea. Nikde na Wikipedii se moje podezření nepotvrdilo, dozvěděla jsem se jen, že se Wilsonem inspiroval film Černá labuť. Až při důkladnějším hledání jsem narazila na několik zmínek a na esej jakéhosi Islanďana s hrozným jménem z místa s ještě hroznějším jménem, která porovnávala právě tato dvě díla a říkala, že se Wilde inspiroval. Já mezi Grayem a Wilsonem vidím značnou spojitost, oba mají dvojníka, co působí jako jejich svědomí a oba ho nakonec probodnou a sami se tím zabijí. V jednom případě je dvojníkem obraz, v druhém skutečná osoba, ale na tom až tak moc nesejde, podoba je jasná. Kdo se inspiroval kým také není těžké říct, Wilde se narodil pět let poté, co Poe zemřel.
Četli jste někdo Doriana Graye a Williama Wilsona? Nepřipadají vám příběhy podobné?

To jsem se zase rozpovídala, málem bych zapomněla zmínit celkem důležitou věc. Otázka na 16. den - můj den hodinu po hodině - mi přijde jako nesmysl a nebudu na ni odpovídat. Potřebuju tedy náhradu. Můžu ji prostě přeskočit, ale to by bylo moc jednoduché. Ocenila bych tedy vaše návrhy. Pište je do komentářů, samozřejmě.

Do fronty se také zařadily další otázky, tentokrát od Natalie-Surynky. Skatulka už na ně odpovídala, takže je znáte. Na moje odpovědi si budete ale muset počkat, teď toho mám docela dost na práci. Dělám čtenářský deník, chemickou olympiádu, laborku na fyziku a tak dále. Před chvílí jsem zabrala slušnou chvíli vybíráním šatů na Skatulčin maturiťák, je to složitější, než by si člověk myslel. A to jsem vybírala jen ze tří, co mám doma.

Každopádně ode mně asi chvíli neuslyšíte, leda že bych se nudila jako dneska. Tak se tedy loučím, hezký zbytek večera.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nathalie P./Surynka Nathalie P./Surynka | Web | 13. ledna 2013 v 22:36 | Reagovat

Graye jsem četla, to sama víš, alek Wilsonovi jsem se ještě nedostala, přestože o Poeovi jsem už slyšela... No, mám co dohánět, ale v poslední době nějak nestíhám. Tenhle týden jsem byla aktivní, protože jsem nemocná a minimálně do úterka ještě budu, ale jinak mě zahcraňují akorát přednastavené články.
Na svůj blog nedám dopustit, to už jsem si uvědomila, ale stále se nemůžu zbavit dojmu, že bych mohla být aktivnější... sakra proč to píšu tady?
O výsledcích voleb padla zmínka na fb, takže jestli jsi četla mé komentáře k tvému statusu, jistě znáš můj názor. Je na tobě, jestli s ním souhlasíš, nebo ne, já tvrdím, že by to mohlo být i horší. Jak řekl Dientsbier, bude se volit to lepšía míň zákeřnější zlo.
Koukám, že máš také hodně aktivit a málo času. Já vždycky tvrdím, že bych ptořebovala, aby měl den minimálně 30 hodin.. To je asi nereálný požadavek, co? Stejně jako to, že chci delší zimní období, co? Hmm.. tak nic. Holt se musím smířit se světem takovým, jakým je. Tebe obdivuju za to, že se dokážeš takhle aktivně věnovat škola. Já se snažím, ale je mi bližší zasednout k počítači a pokračovat ve psaní knih a povídek nebo si číst knihy, než abych se učila. Známky podle toho vypadají, ale stejně to kazí jen informatika a pardon, k čemu mi bude perfektní znalost hardwaru? A k čemu mi bude umět sestavit počítač? Když to náhodou někdy v budoucnu budu potřebovat, někoho si na to seženu, rpoto se zrovna v pololetí nehodlám stresovat střední školou, když i s výsledky, jakých dosahuju teď, pořád patřím mezi tu lepší část třídy, s lepšími známkami a lepšími znalostmi. Dobře, nejsem nejlepší, ale po tomjá nikdy netoužila, alespoň ne ve spojitosti se školou.
Ta člověku beztak nezaručí úspěšný život.
Náhradu za 16. den se snažím vymyslet, ale nic mě nenapadá. Možná bys mohla rozebrat nějaký svůj oblíbený film, nebo se zaměřit na někoho z Marvelovských komiksů (třeba tvůj článek na téma Iron Man a Jarvis by mě zajímal).. já nevím, takhle po večerech už nejsem dobrá ve vymýšlení věcí, zvlášť ne ve vymýšlení otázek pro někoho jiného.
To je zvláštní, protože naopak se mi nejlépe píše právě v noci... asi záleží na věci.
No, myslím, že jsem se tu rozepsala dostatečně. Ani se nebudu obtěžovat kontrolováním, jestli v tom nemám překlepy (jako bych to jindy dělala) a rovnou kliknu na "Komentovat"
Přeju všem hezký další (převážně písemkový) týden :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama