Systematická intoxikace

17. září 2012 v 20:19 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Tak jsem zase tady, po dlouhé době bez textových výlevů. Zaujalo mě v poslední době diskutované téma souvisící s tím, jak jsem trávila minulý víkend. Začnu tématem, protože jsem přírodovědně zaměřená, podaným chemicky.

Methanol je nejjednodušší alkohol, tvoří ho jeden uhlík, jedna OH skupina a tři samostatné vodíky. Je bezbarvý, těkavý a hořlavý. Je neomezeňe mísitelný s vodou. A je jedovatý.

O posledním bodě se přesvědčila Česká republika už minulý týden, kdy zemřely první oběti této látky. A když je tak jedovatý, tak proč ho pijeme? To vlastně nevíme. Dostal se do lahví, kam běžně patří ethanol, omylem? Dodal snad někdo nelegálnímu (nebo legálnímu) prodejci špatnou cisternu? A on si toho nevšiml? Chtěl někdo otrávit alkohol záměrně? Podle mě je poslední možnost nepravděpodobná, spíš se někde stal hodně velký omyl. Ale ráda bych se u tohoto bodu pozdržela. Je možné použít tuto látku jako prostředek teroristického útoku? Vždyť alkohol pije tolik lidí... a kdyby se podařilo otrávit i kvalitní láhve...
Další možné, ale nemožné vysvětlení je, že se někdo snaží na něco upozornit. Na závislost populace na alkoholu. Na toxicitu ethanolu, který je jen o něco složitější než methanol. Na to, jak je ČR špatně zabezpečená proti podobným problémům zevnitř. Na systém vyhnívající zevnitř. Při vyšetřování methanolové kauzy totiž vyplývají na povrch různé nesmysly. Vůbec nevím o co jde, ale dnes jsem asi čtyřikrát v událostech zaslechla otázku: "Proč se alkohol prodává pod cenou výrobních nákladů?" To mi přijde jako nesmysl.
A proč toto souvisí s minulým víkendem? Tak proto, že jsem se zúčastnila undergroundové akce, která by se dala nazvat jako festival mladého umění, ale taky jako večírek s autorským čtením, divadlem a kapelami. Akce se jmenovala Psychocirkus, a i když se tam dali nalézt střízliví lidé (abstinent Karel a pár řidičů), a skoro střízliví lidé (já, kamarádka a učinkující...), tak obecné opojení se dá nazvat jen systematickou intoxikací. A to bylo ještě ozvláštněno vyhláškou prohibice. O té jsme se dozvěděli od někoho s "chytrým telefonem," a hned to pijáci museli oslavit prohibičním panákem. A dalším. A dalším.


Na tento článek navazuje ještě jeden, tentokrát netradiční pojetí Témata týdne zde na Blogu.cz.

Musím nutně dodat, že při experimentováním s prohibičními panáky nepožil nikdo na Psychocirkusu methanol. (Tím pádem nebylo zraněno žádné zvíře při psaní tohoto článku.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Surynka/Natalí Surynka/Natalí | Web | 18. září 2012 v 18:32 | Reagovat

Zajímavý článek a s aktuálním zaměřením... A co to bylo za akci? Tak nějak ti totiž nevěřím, že to bylo hlavně o tom umění :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama