Září 2012

Makeover

30. září 2012 v 19:47 | Andalusian |  Koutek na všechno, co jinam nepatří
Rozhodla jsem se pro poměrně radikální změnu svého blogu. Zrušila jsem všechny staré rubriky a vytvořila místo nich šest nových. Literární koutek je dost jasný, umělecký taky, do filosofického patří všechno nesmyslné povídání na filosofická i zcela konkrétní témata, zajímavosti jsou povětšinou to, na co narazím při svých toulkách po internetu a vše, co jinam nepatří mluví za vše. Skatulka má i nadále vlastní rubriku.
Normální menu jsem zrušila, místo něj mám na horním okraji odkazy na rubriky. Kdyby to nebylo jasné: filosofický koutek - Andalusian povídá; literární koutek - Andalusian čte; umělecký - Andalusian umělcuje a obdivuje umění; koutek na zajímavé věci - Andalusian objevuje svět internetů atd.; vše, co jinam nepatří - Andalusian uklízí a zapomíná.
Skatulčin koutek je pohopitelně Skatulka blábolí, čte i umělcuje.

Chystám se i na vzhledovou rekonstukci. Začala jsem odstraněním menu a zúžením stránky, ale nějak se to neshodlo ze záhlavím. Ten obrázek jsem zmenšovala a znovu vkládala, ale on se stejně musí zobrazit velký...

Chuť podzima

30. září 2012 v 17:47 | Andalusian |  Filosofický koutek
Ačkoli miluju voňavé jaro, teplé léto a (někdy) bílou zimu, chuťově u mě vítězí podzim. Sice mu značně konkuruje zima s vánočním cukrovím, ale jablečý koláč nelze nahradit. Mohla bych je péct (a jíst) úplně pořád. Mají velice omezenou trvanlivost (druhý den jsou pryč), ale každopádně stojí za to.

Oh why?!?

28. září 2012 v 21:30 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Proč vždycky stačím zapomenout nápad než ho napíšu? Proč?!?

Irský Narcis

18. září 2012 v 21:41 | Andalusian |  Literární koutek
Ač jsem se hodně snažila, nepodařilo se mi vymyslet název článku hoden jeho předmětu. Chystám se totiž psát o knize a nemám nejmenší šanci dosáhnout jejímu autorovi aspoň po kotníky. Od chvíle, co jsem se začetla do Obrazu Doriana Graye, přála jsem si potkat někoho, jako je Oscar Wilde. Prostě ho žeru.

Víly existují!

17. září 2012 v 21:56 | Skatulka |  Skatulčin koutek
"Víly existují!" zvolala jsem na vyslýchatele. Byl to postarší muž, a seděli jsme spolu u baru. Náhodně jsme se dali do řeči potom co se mi ztratila kamarádka. Upíjela jsem skleničku Absintu, netradiční to pití. On si usrkával ze své Whisky a tvářil se pobaveně. Podroboval mě desítkám otázek, všechny ohledně víl. Utrousila jsem totiž, že se s jednou znám osobně. Jako by mi nevěřil... Asi chtěl dokázat, že jsem jen hloupé děvče, co si myslí, že malé roztomilé bytůstky plní přání. Ale to není pravda. Aspoň ten vzhled ne. Jedno přání mi víla splnila.


Systematická intoxikace

17. září 2012 v 20:19 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Tak jsem zase tady, po dlouhé době bez textových výlevů. Zaujalo mě v poslední době diskutované téma souvisící s tím, jak jsem trávila minulý víkend. Začnu tématem, protože jsem přírodovědně zaměřená, podaným chemicky.

Methanol je nejjednodušší alkohol, tvoří ho jeden uhlík, jedna OH skupina a tři samostatné vodíky. Je bezbarvý, těkavý a hořlavý. Je neomezeňe mísitelný s vodou. A je jedovatý.

O posledním bodě se přesvědčila Česká republika už minulý týden, kdy zemřely první oběti této látky. A když je tak jedovatý, tak proč ho pijeme? To vlastně nevíme. Dostal se do lahví, kam běžně patří ethanol, omylem? Dodal snad někdo nelegálnímu (nebo legálnímu) prodejci špatnou cisternu? A on si toho nevšiml? Chtěl někdo otrávit alkohol záměrně? Podle mě je poslední možnost nepravděpodobná, spíš se někde stal hodně velký omyl. Ale ráda bych se u tohoto bodu pozdržela. Je možné použít tuto látku jako prostředek teroristického útoku? Vždyť alkohol pije tolik lidí... a kdyby se podařilo otrávit i kvalitní láhve...
Další možné, ale nemožné vysvětlení je, že se někdo snaží na něco upozornit. Na závislost populace na alkoholu. Na toxicitu ethanolu, který je jen o něco složitější než methanol. Na to, jak je ČR špatně zabezpečená proti podobným problémům zevnitř. Na systém vyhnívající zevnitř. Při vyšetřování methanolové kauzy totiž vyplývají na povrch různé nesmysly. Vůbec nevím o co jde, ale dnes jsem asi čtyřikrát v událostech zaslechla otázku: "Proč se alkohol prodává pod cenou výrobních nákladů?" To mi přijde jako nesmysl.
A proč toto souvisí s minulým víkendem? Tak proto, že jsem se zúčastnila undergroundové akce, která by se dala nazvat jako festival mladého umění, ale taky jako večírek s autorským čtením, divadlem a kapelami. Akce se jmenovala Psychocirkus, a i když se tam dali nalézt střízliví lidé (abstinent Karel a pár řidičů), a skoro střízliví lidé (já, kamarádka a učinkující...), tak obecné opojení se dá nazvat jen systematickou intoxikací. A to bylo ještě ozvláštněno vyhláškou prohibice. O té jsme se dozvěděli od někoho s "chytrým telefonem," a hned to pijáci museli oslavit prohibičním panákem. A dalším. A dalším.


Na tento článek navazuje ještě jeden, tentokrát netradiční pojetí Témata týdne zde na Blogu.cz.

Musím nutně dodat, že při experimentováním s prohibičními panáky nepožil nikdo na Psychocirkusu methanol. (Tím pádem nebylo zraněno žádné zvíře při psaní tohoto článku.)

Září - ale co?

17. září 2012 v 7:07 | Andalusian |  Filosofický koutek
Dobré ráno, všimli jste si, že jsem ještě nikdy nezačala článek slovy "dobré ráno"? A obzvláště to pondělní - jak může být dobré? Pravdou je, že tento článek píšu v sobotu večer a pozdrav dobré ráno mě prostě napadl v souvislosti s plánovaným uveřejněním článku v pondělí ráno.

Tak druhý pokus o článek. Dobré ráno, všimli jste si, že již máme za sebou polovinu září a já jsem se ani nezmínila o škole? Pravdou je, že jsem se prostě ještě nedostala na blog. Ale ani teď, když jsem se dostala k psaní, se tímto tématem zabývat nechci. Zkrátka je jí moc. Každý den v praxi a ještě na internetu? Ne, děkuji.
Raději se budu zabývat další nesmyslnou (a možná i trochu filosofickou) otázkou proč se září jmenuje září. Nedávno jsme se o něčem takovém bavily se spolužačkou a byly jsme nuceny konstatovat, že ačkoli se původ názvů měsíců dá většinou logicky odvodit, únor a září tvoří výjimku a na první pohled (poslech?) nedávají smysl. Jelikož není únor, ale září, budu se zabývat pouze devátým měsícem roku.

Jako první mě napadá otázka: Co září? Vždyť název prvního podzimního měsíce je sloveso zářit v 3. osobě čísla jednotného. Kam pro odpověď? Přeci na Wikipedii.
V nekonečné studánce moudrosti a zachránkyni všech studentů, jíž je Wikipedie, jsem se dočetla následující: "Staročeské označení tohoto měsíce bylo zářuj nebo zářij, což znamená "za říje";[1] odvozování od slunečního záření je pouze lidovou etymologií." (http://cs.wikipedia.org/wiki/Září). Tak tedy za říje. To je skoro jako říjen, proč máme rovnou dva měsíce se stejným základem názvu. Červen a červenec se také moc neliší.

Dalo by se říci, že Wikipedie vyřeší vše, a vlastně jsme našli původ slova žáří, ale tam nebylo moc té filosofie. Takže bych to ukončila znovu otázkou: Co září?

P.S. Pokud musí umělec vysvětlovat svůj umělecký záměr, asi se mu dostatečně nepodařilo předat informaci samotným uměním. Pokud musí spisovatel vysvětlovat své slovní hříčky, je něco značně v nepořádku. A tak tady jsem a chystám se vysvětlovat své slovní hříčky. Není to smutné? Utěšovat se můžu leda tím, že nejsem spisovatel.
První odstavec tohoto článku byl naprosto spontánní. Plánovala jsem článek začít obsahem druhého odstavce, ale jakmile jsem na klávesnici nesměle vyťukala ta dvě první slova, nemohla jsem si pomoci. Již dříve jsem se setkala s podobným úvodem do textu, konkrétně u jedné ségřiny slohovky, a hrozně se mi líbil. Proto jsem o odstavec pozdržela svou pointu.
Vůbec mi to nevadí, většinou mi více vyhovuje to, co jsem napsala z "náhlého osvícení", než to, nad čím jsem dlouho přemýšlela. Musela jsem nějak ale uvést vlastní článek a s mou naivně rádoby uměleckou dušičkou jsem musela využít slovní hříčky, která se mi tímto naskytla. Použila jsem tedy stejný pozdrav, stejný začátek věty i stejný výraz pro uvození věty druhé.
Omluvte prosím můj zoufalý pokus o ozvláštnění článku a můj ještě zoufalejší pokus o jeho vysvětlení.

Mimochodem, na tu otázku klidně opravdu odpovídejte. A nechci slyšet, že Slunce, to mě taky napadlo.

Čistka

15. září 2012 v 19:39 | Andalusian |  Koutek na všechno, co jinam nepatří
Jak si tak pročítám své starší články, zjišťuji, že můj pisatelský styl se jaksi posunul a už tak nějak nejsem spokojená se svou předchozí tvorbou. Proto jsem se rozhodla, že se nepohodlných článků zbavím. Předpokládám, že nikomu nebudou chybět, stejně je četli asi tři lidi. V (blízké) budoucnosti projdu archiv, a co se mi nebude líbit, to smažu.

Taky se pokusím zase něco napsat, ay sem taky něco přibývalo, už jsem dlouho nic nepsala. Napadají někoho nějaká zajímavá témata na (filosofické) úvahy? Ty mě baví nejvíc, zvláště společenské a civilizační problémy. Pokud nenajdu zajímavé téma, možná budu psát o knihách, těch je vždycky dost.

Uvědomuji si, že tento článek nebyl zábavný, ale asi ani neměl být... Snad brzy přibude nějaký záživnější :-)

EDIT: Prošla jsem zatím polovinu mého prvního roku na blogu (2009) a nevím, kdy si najdu čas na zbytek. Všechno to projít je docela fuška. A ty věci, co jsem psala... Články na dva řádky? Proč?