Červenec 2011

Země fjordů

24. července 2011 v 14:45 | Andalusian |  Filosofický koutek
Tenhle článek je volné pokračování článku Země trollů, ale ještě jsem nevymyslela, čeho je to ještě země, abych mohla pojmenovat další pokračování. Asi led a sníh. To by šlo.
Minule jsem skončila třetím dnem, pondělím.

V úterý jsme dojeli do města Lillehammer, ačkoli si nikdy nejsem jistá, jestli to není Lilehammer. Hlavní atrakcí v tomto městečku je skanzen Maihaugen a fakt, že se tu konaly zimní Olympijské hry. Stadion jsme nenavštívili, ale skanzen jsme si nenechali ujít. Většinu prostoru zabírá středověká vesnice s krásným dřevěným kostelem a domečky s trávou na střeše. V jiné části je město s domy od pozdního středověku až do současnosti. Nejzajímavější jsou asi domácnosti z minulého století. V některých jsou i dobově oblečení průvodci, což je fajn, ale mamina v křiklavě růžové a zelené s šátkem na hlavě mě opravdu dostala. Víc než skanzen jsme si z města prohlédnout nestihli, popojeli jsme zase kousek na západ a přespali v chatce s trávou na střeše.
Středu jsme zahájili přejezdem k národnímu parku Jotunheimen (Nevím, jesti některé z písmen není přeškrtlé nebo přehlasované), kde jsme se nechali zlákat k pěší tůře Bessegen po hřebeni mezi dvěma jezery. Celá prý trvá asi 7 hodin, ale my jsme šplhali jen asi dvě, pak jsme se vyfotili a otočili to. Tůra je to opravdu krásná, ale vyžaduje dobré vybavení, hlavně boty. Všude tam tečou drobné potůčky, ze kterých se dá i pít. Víc jsme toho ten den nestihli, přespali jsme blízko města Lom.

Za čtvrt hodiny odjíždím na tábor, zase příště, Andalusian

Země trollů

23. července 2011 v 22:18 | Andalusian |  Filosofický koutek
Ahoj, po čtrnácti dnech jsem zpátky z dvoutýdenní dovolené v Norsku. Už dlouho jsem chtěla tuhlé krásnou zemi s nedotčenou přírodou navštívit a letos se mi to splnilo. Počasí mohlo být lepší, kraťasy a tílka zůstaly na dně tašky, zato bundy a svetry přišly k užitku. Projeli jsme za těch čtrnáct dní snad všechny profláknuté turistické atrakce v Norsku, kromě Lofot a Nordkappu. Zbytek článku bude podrobnější popis naší cesty. Koho to nezajímá, snad ani dál nečtěte...