Únor 2010

Prázdniny!!

26. února 2010 v 19:25 | Andalusian |  Filosofický koutek
Tak a jsou tu zase jarní prázdniny. Nevím jak vy, ale já se na ně strašně těšila a myslím si, že si je už všichni zasloužíme. Jak učitelé, tak žáci. (Ale samozřejmě hlavně žáci. :-) Asi jako většina lidí, taky já pojedu na hory. A Skatulka samozřejmě se mnou. Další týden zase jedu na lyžák se školou, takže si budete muset vystačit s příspěvky mojí drahé sestry (které bych nejradši něco udělala). Tak trochu na rozloučenou vám sem dám jeden podle mého názoru naprosto dokonalý vtip, co jsem četla ve škole. Mnohem lepší je ho slyšet, ale napsaný bude muset stačit:

Do autobusu nastoupí kovboj, namíří na řidiče dvě pistole a říká: "Johnny dneska neplatí."
Řidič se na něj koukne a odpoví: "No jo no, tak dneska neplatíš."
Další den zase nastoupí a odehrává se to samé, ale řidiče to už naštve a tak se ptá: "Jak to, že Johnny dneska zase neplatí?"
Kovboj sáhne do kapsy a říká: "Johnny má totiž průkazku."


Tak doufám, že jste se zasmáli, dám sem ještě nějaký ten článek a tu dobu, co budeme pryč.
Mějte se,
Andalusian (a Skatulka)

Na hřbetě želvy

20. února 2010 v 23:13 | Andalusian |  Literární koutek
A ne jen tak ledajaké želvy. Jedná se o Velkou A'Tuin, velkou vesmírnou želvu, na jejímž hřbetě stojí čtyří obří sloni, a ti na svých ramenou nesou Zeměplochu. Ano, je to zas další knížka. Respektive asi 37 knížek plus mapy. Tentokrát je to naprosto originální humorné fantasy napsané naprosto originálním autorem Terrym Pratchettem. Teoreticky bych mu měla říkat Sir Terry Pratchett, protože ho britská královna za zásluhy v literatuře pasovala na rytíře. Napsal mnoho úžasných knížek, mezi nimi i řada Úžasná Zeměplocha, ale teď bohužel nemůže moc psát, protože trpí Alzheimerovou chorobou.
A teď ke knížkám. Jak jsem zmiňovala, je to humorné fantasy o světě, kde je možné naprosto všechno od knihovníka, který je orangutan (pozor, není to opice!) až po Smrtě s dcerou a učedníkem. Mohla bych vyjmenovávat ještě dlouho přes co všechno se k tomu Smrťovi dostaneme, ale na to nemám místo, čas, ani dostatečné znalosti, jelikož jsem četla pouze pět z celkového počtu knížek. Skatulka je četla všechny a dokonce sem dávala i nějaké obrázky. Knížky mají asi pět hlavních sérií (Mrakoplaš, Smrť, Městská hlídka, Mágové, Čarodějky) a nějaké vedlejší (Tonička Bolavá, Vlahoš von Rosret...) a pak několik neurčitelných. Knížky na sebe přímo nenavazují, ale jistá posloupnost tam je. Děj je naprosto originální a nacházejí se v něm skvěle zakomponované narážky na známá díla (Shakespeare, Pán prstenů...), které nijak neznesvěcují původní díla a naopak úžasně doplňují vtip knížky.
Moc doporučuju si všechny kížky přečíst, nejlépe popořadě. Začněte Barvou kouzel a sledujte příběh nedostudovaného máka (jak má napsáno na klobouku, to se ale dozvíte až později) Mrakoplaše a bláznivého turisty Dvoukvítka, v Lehkém fantastičnu pokračujte ve sledování jejich příběhu, v Čaroprávnosti si přečtěte o první "mágyni" Eskarině, v Mortovi se dozvíte, jak to dopadá, když si Smrť vezme učedníka, který se až moc snadno zamiluje a v Magickém prazdroji sledujte, jak to dopadne, když má mág osm synů. Dál vám to neřeknu, dál jsem to nečetla, ale brzy začnu číst Soudné sestry. Já to čtu anglicky, v originálu, ale překlad je poměrně dobrý a tuhle sérii by nezkazil ani mizerný překlad.
Hodně čtěte a mějte se krásně,
Andalusian

Long time no see

17. února 2010 v 11:07 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Po hoooooooooooodně dlouhé době zase přispívám obrázek, který jsem z 90% vykouzlila od prázdného čtverečku, promiňte, obdélníčku. Jako kouzelnická hůlka mi posloužil GIMP, docela dobrý grafický editor.

Snad se líbí, a pište náměty na články, jinak to tu zůstane nezačlánkováno!!!