Říjen 2009

Jack-o'-Lantern

30. října 2009 v 21:16 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Jack-o'-Lantern, někdy psáno bez těch pomlček, je vydlabaná dýně, nebo něco na ten způsob, a do ní je vyřezán obličej, kočka, čarodějnice...prostě cokoli spojeného s Halloweenem. Když se do dýně umístí svíčka, tak to v noci vypadá efektně.

Váže se k němu taková pověst, má však několik variant a všechny sem dát nemůžu...
Většina z nich se shodnou že Jack byl buď ožralý, zlý, nebo líný farmář pro kterého si jednou přišel čert. Jackovi se ještě umřít nechtělo, a tak čerta uvěznil. Většina verzí se schoduje na tom, že čert vylezl na strom kam Jack vyřezal kříž aby nemohl dolů. Jsou i jiné, v některých Jack dokonce převez čerta víckrát. Čerta už to přestalo bavit a aby mohl z toho stromu dolu, musel farmáři slíbit že jeho duši nechá na pokoji.
Když Jack ale jednou doopravdy umřel, jeho duše byla plná hříchu a do nebe se nedostala. V pekle mu čert řekl, že s jeho duší nechce mít nic společného a stejně přísahal jemu samotnému že si ho do pekla neodvede. No co se dá dělat, Jack byl odsouzen k věčnému bloudění po světě s lucernou nebo vyřezanou dýní/řepou a hledání odpočinku. Tady se verze různí. Některé tvrdí že lucerničku dostal od boha, jiné že se s ním čert slitoval a dal mu alespoň světýlko. Podle jedné dostal Jack od čerta jenom žhavý uhlík a lucernu si vyřezal sám.

A teď už obrázky...

Všechny obrázky jsou z DeviantArt a patří jejich majitelům a stvořitelům, obdivuju je jak můžou takhle hezky kreslit.

Baf! Bojíte se?

30. října 2009 v 20:18 | Andalusian |  Koutek na zajímavé věci
Hodní ale lekaví lumíci občas wyhánějí elektrizující ementál nazpět. Omlouvám, se, ale lepší, resp. žádné slovo na w mě nenapadlo. Doufám, že všichni pochopili pravý význam věty. Ne, lumíky nechovám a elektrizující ementál jsem ještě nepotkala.
Tak jako tak, zítra je Halloween a já tomu už nepomůžu. Skatulka sem už dala obrázky i informace a tak mi nezbývvá, než napsat o něčem jiném.
Doporučím vám tedy jednu skvělo stránku s hrama. Jsou takové roztomiloučké a většiou zvířátkové. Jednoduché a přesto zábavné... Tady si můžete zahrát.
Mějte se, Andy

Trick or Treat

21. října 2009 v 21:49 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Jak se současnosti slaví Halloween? Ve většině zemí kde se slaví je to svátek masek. dýní a zábavy. V USA je zvykem se převlíknout do kostýmu, buďto koupeného, nebo vyrobeného. Oblíbené jsou čarodějnice, příšery všeho druhu, filmové postavy a malé holčičky mají rády princeznovské šaty. V těch se pak většinou děti a dorost odeberou koledovat v okolí. Za větičku Trick or treat (Dobrotu, nebo ti něco provedu) dostanou malý bonbonek, a není vyjímkou si za den nasbírat třeba kilo sladkostí. Starší děti kolednickou hříčku berou občas trochu moc vážně, a lidi co buď neotvírají, nebo nejsou doma občas odměňují třeba toaletním papírem na zahradě...

Kapitola sama pro sebe je výzdoba. Většinou jsou v obchodech ozdoby s motivy dýní, podzimního listí, strašidel a náhrobků už od konce léta. Není neobvyklé že jsou některé domy až přeplácané, ale dost často je výsledek efektní. Běžné je vyřezávání dýní do rozličných tvarů, většinou obličejů, do kterých se pak umístí svíčka.

K jídlu je všechno možný od výrobků z dýní po dorty co vypadají jako hřbitov. Hrajou se hry, většinou na oslavách pár dní předem, Halloween je totiž skvělá příležitost k párty.


Poslední obrázek je ukázka toho, že Halloween je svátkem zábavy, na rozdíl od našich dušiček, které se slaví o den později a jsou vlastně jenom pokřesťanštěný Samhain.


Příště vám osvětlím původ Jack-o-lanterns, těch vyřezávaných dýní se svíčkami a přidám sem ty podle mě nejhezčí obrázky.

Halloween

18. října 2009 v 16:06 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Jelikož se tenhle nový svátek blíží a já si o něm zamluvila článek, měla bych začí co nejdříve. Tentokrát nechci však jenom obrázky, bude to i s troškou historie, a na pokračování.


Klikačka

12. října 2009 v 18:12 | Andalusian |  Koutek na všechno, co jinam nepatří
Když má teď tolk lidí klikačky, proč bych nemohla mít taky...

Kde jsem se to naučila dělat???:

Mimochodem, nemůžete si lidi vybírat nějaký smysluplnější obrázky? Takový růžový... A ještě k tomu s Efronem... Takovej kůň, to je jiná. Ale co se dá dělat, dát to sem musím.
Tak se loučím, Andalusian

Všechno nejlepší

10. října 2009 v 15:04 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Záhlaví pro kiki k narozeninám


Eragon

9. října 2009 v 21:42 | Andalusian |  Literární koutek
Tak ahoj, nemám co psát, tak sem napíšu zase o nějaké knize. Jak jste si už mohli všimnout, bude to Eragon. Kdo to neví, napsal ji Christopher Paolini. Začal, když mu bylo 16 a tak kolem dvaceti skončil...

Medvídek Pú

6. října 2009 v 20:41 | Andalusian |  Filosofický koutek
Proč se tento článek jmenuje Medvídek Pú? Nevím. Prostě mě to napadlo, tak jsem to napsala. Já vím, vymýšlím krásný názvy článků...
Zrovna nevím, o čem psát, tak budu psát třeba o Halloweenu. Halloween je, jak všichni jistě vědí, svátek, který se slaví 30. 10. a převážně v USA. Pro malý dětičky je to sranda, navlíknout se do kostýmu a chodit od domu k domu, ale teď je to spíš komerční svátek. Taky vás děsí Mikulášové a vánoční ozdoby v obchodech už od října? V USA jě zase děsí dýně a kostlivci už od srpna. Jakmile skončí Halloween, okamžitě obchody přezbrojí na vánoční blbostičky. Jak to vím? Prostě to vím. Některé věci není radno řešit.
Snad už je to dost dlouhý, tak papa...
Andalusian

Tak nějak nevim co psát...

5. října 2009 v 21:28 | Skatulka |  Skatulčin koutek
...a už vůbec nevim co sem dát za obrázky.

Asi budu muset vycházet z toho co mam uloženýho na Lilaptopu (jméno mýho počítače), a že toho je dost, ale většina z toho je chráněná copyrightem.

Tak se na to podíváme...


Tohle sem měla na pozadí počítače, a dost dlouho...

Všechny tyhle obrázky pocházejí z DeviantArt a jsou majetkem jejich autorů.

Hned úplně nazačátku jsem sem psala aby jste si o mě udělali obrázek z obrázků co sem dám. Už jste si ho udělali? Ráda bych věděla jaký.

Dodatek ke Kreslení

2. října 2009 v 22:24 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Včera jsem odněkud vyhrabale dva obrázky který jsem neneaskenovala a nezveřejnila (ty jo, já už zveřejňuju jako paparazzi!) a musim to napravit.Jéé, tohle je je dráček inspirovaný Saphirou z Eragona. Není domyslený stínování, a tak na něm budu muset ještě udělat změny.

Tady je pro nekoňáky vidět rozdíl mezi plemeny: nahoře plnokrevný arab, to dole je jakýsi teplokrevník, a jelikož je to podle předlohy, můžu (ale nechci) originál někde najít.

Těším se na vás někdy příště, a snad se do té doby nezcvoknu ještě víc.