Červenec 2009

Obrázky - loga

31. července 2009 v 21:52 | Andalusian |  Umělecký koutek
Ahoj, omlouvám se, že jsem sem dlouho nedala žádný článek. Teď zase chvíli nebudou, protože jedu na týden pryč. Teď jsem si hrála se svým milovaným :-) Gimpem a vyrobila jsem toto:
Kdybyste někdo chtěl něco podobného, stačí napsat.
Prozatím se loučím, Andalusian

Záhlaví

30. července 2009 v 17:43 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Kiki-Andalusian už dlouho nezměnila záhlaví. Já už jsem dlouho žádné záhlaví neudělala. Tak to napravuju.


Snad se líbí
Škatulka

Protože nemám kreativní náladu, bude se tenhle článek jmenovat KAKTUSY.

28. července 2009 v 18:24 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Už jsem jednou prohlásila že sem budu dávat obrázky. A proto, že se takovéhle prohlášení musí brát vážně, opravdu si udělám čas a ty obrázky vám sem dám.

Taky už jsem vám prozradila čeho budou. Pokud jste pozorně četli, zmínila jsem úmysl psát o kaktusech. Jak již název prozrazuje, nečekejte zde nic převratného, pouze hezké, mnou focené a upravované (zmenšované) obrázky z Botanické zahrady v Tróji, kde probíhala výstava kaktusů a sukulentů.

SUKULENTY jsou rostliny které se přizpůsobily vyprahlému, horkému, neobydlenému, odlehlému, kamenitému a jinak nehostinnému prostředí pouští a polopouští, nebo pouze slunným a suchým horským skalkám přeměnou jejich části v zásobárnu na vodu. Může to být stonek, kořen, list... Tyto rostliny se vyskytují skoro všude na světě, od afrických "živých kamenů" po naše netřesky.

Jedna skupina sukulentů, kaktusovité, si vyvinula ještě jednu ochranu: trny

KAKTUSY jsou sukulenty. Ne všechny sukulenty jsou kaktusy. Snad to chápete. Jestli ne, čtěte dál, to se zpraví. Kaktusy kromě ztluštění stonku přeměnily listy na rohovaté trny. Mají ještě hodně jiných vychytávek které jim umožňují růst v podmínkách popsaných u bodu SUKULENTY. Na rozdíl od sukulentů, kaktusy pocházejí pouze z Ameriky. Díky pěstitelům, sběratelům, kaktusářům a jiným chovatelům však můžeme nejen ve středomoří potkat opuncie a jiné mrazuvzdorné kaktusáčky.

Kaktusy:
Sukulenty:


A nakonec můj sukulent z mojí sbírky, který kvetl loni i letos:Kaktusů a sukulentů mám hodně. Ne moc, ale trochu víc než dostatečně. Tohle je jediný co jsem zatím fotila, ale přijdou další. Těšte se!!!
Škatulka

Mizíme

19. července 2009 v 12:39 | Skatulka |  Koutek na všechno, co jinam nepatří
Teď tu týden nebudeme, odjíždíme na tábor. Mějte se famfárově!!!

obrázek koníka

15. července 2009 v 19:02 | Andalusian |  Umělecký koutek
Tady je obrázek s hrozně jednoduchou úpravou, ale na víc jsem se zatím nezmohla.

Je to upravený v Gimpu, stejně jako všecko ostatní.

Konečně fotky

15. července 2009 v 14:00 | Andalusian |  Umělecký koutek
Tak sem konečně dávám pár fotek z Francie. Omlouvám se za horší kvalitu, ale snad to zvládnete.

Hned při příjezdu jsme se stavili ve měste Puy en Velay. Tohle je zvonice zdejší katedrály, ke které je i pověst, ale já si jí nepamatuju. :-)
Tohle je 22 mertů vysoká socha Panny Marie. Vylezli jsme až k ní a dokonce i do ní (je dutá).
Tohle bylo viditelné od domu, kde jsme bydleli. Úžasná příroda... Kvůli horší kvalitě to není moc vidět, ale na nejvyšší skále (uprostřed) je křížek. Těch bylo kolem spousta, skoro na každém kopce. K tomuhle jsme vylezli až nahoru.
Pak jsme navštívili rezervaci, kde žijí ve volné přírodě supi. Je to poslední takové místo v Evropě. Dívali jsme se na supy dalekohledem a dokonce jsem si je fotila. Tady jednoho máte, ale je dost špatně vidět, protože je to focené skrz dalekohled :-).
Jelikož jste ho možná nenašli, tady je to znovu a se zvýrazněným supem.
Tohle jsou fotky z jeskyně L'Aven Armand, kde je nejvyšší stalagmit v Evropě (Nebo na světě?!?).
Jeli jsme se podívat do historického městečka Sainte Enime, které založila (jak jinak) svatá Enime. Takových městeček bylo všude kolem hafo, ale tohle je takové nejznámější (a hlavně největší).
Tuhle krásnou řeku (Tarn) jsme měli přímo za domem. Dokonce jsme se na ní svezli loďkou, ze které je focená ta druhá fotka.
Tohle je most ve městě Millau (čteno mijó) a je nejvyšší na světě.
Tady je Montpellier, jedno celkem velké město na jihu Francie, které je známé čtvrtí Antigone, která je postavena moderně, ale podle antických staveb.
A samozřejmě jsme se taky vypravili k moři...
A tady je fotka ze šplhání na křížek (viz 3. fotka). Musím říct, že šplhání po žebřících přidělaných na skále není zrovna pohodlné. Pro toho, kdo má závratě to rozhodně není. A co teprve cesta dolů...
Ale výhled za to rozhodně stál.
Snad se fotečky líbily, třeba přibydou i ty z Itálie, i když pár z nich sem už dala Škatulka. Hlavně se podívejte na bod DESPAR v jejím článku, pokud jste to ještě neudělali.

Itálie očima blázna

14. července 2009 v 18:07 | Skatulka |  Skatulčin koutek
Byla jsem v Itálii. S rodinou. A se sestrou, Andalusian. Jelikož moje přezdívka je Škatulka, a ta má šest stran, napíšu vám sem šest kuriozit. Není to sice úplně můj úkol, ale pokusím se ke každému bodu připojit nějaký ten obrázek.

  • Italština
Italové buď chtějí být originální, odlišní, nebo k smíchu. Většinu mezinárodně uznávaných slov nějak pozměnili. Například slovo KROKODÝL / CROCODILE píšou COCODRILO. TRANSPORT zredukovali na TRASPORT, INSTITUT / INSTITUTE na ISTITUTO, ADMINISTRACI / ADMINISTRATION přeitalovali na AMMINISTRACIONE a OPTIKU / OPTIC na OTTICA.
UF, to je vysilující. A takových slov je víc.


  • Italština podruhé
Abych nevypadala jako jazyková příručka!!! Tento bod se týká broskví a ryb. Za normálních teplotních a tlakových podmínek se broskev řekne PESCA a ryba PESCE. Už tak je to podobný. V souvislosti s rybolovem (který se taky řekne PESCA) se rybě říká PESCA. A aby toho nebylo málo, slovník mi našel že modřina se taky řekne PESCA.
No fuj, to je komplikovaný!!!
Tyto informace jsou ze Slovník.cz.


  • Rychlokurz angličtiny
Tohle se taky týká jazyků, ale jen okrajově. Týká se to jednoho Němce, na kterého jsme narazili v obchodu se sportovním oblečením. Prodavačky se ptal, jestli se může na něco zeptat německy, a dokonce se i zeptal. (samozřejmě vše v němčině. Mně to bylo objasněno později) Prodavačka odpověděla anglicky že nerozumí, že mluví jenom anglicky. (Taky italsky a česky, ale to by nebohému Němci moc nepomohlo) Němec poděkoval a odešel. Po chvilce se vrátil, a zeptal se anglicky. Kde se to naučil?!?

  • Třízený odpad
Ve městečku kde jsme bydleli, v Predazzu, se od roku 2005 třídí odpad. Musí ho třídit všichni, i turisti. To všechno je chvályhodné a ekologicé, jenomže to není ale vůbec logické.
Predazzané třídí: Vlhký recyklovatelný odpad = kompost
Suchý recyklovatelný odpad = sklo, plast, kov
Papír = Papír
Nerecyklovatelný odpad = všechno ostatní
Proč míchají dohromady PLAST, SKLO a KOV??? Jinak VELICE oceňuji snahu recyklovat kompost, neboli rostlinné a přírodně rozložitlné věci.


  • DESPAR
U nás existuje INTERSPAR, v Rakousku jsem viděla SPAR, a vím, že existuje EUROSPAR. Italové mají DESPAR.

Toto pojmenování mi připadá poněkud nešikovné, neboť název velice připomíná anglické slovo DESPAIR, zoufalství.
V Itálii jsme mimo jiné navštívili i parkurové (pro blbce koňské, překážkové) závody. Pokaždé když kůň shodil překážku, bylo úkolem jedné bytosti jí znovu postavit (zvednout). Toto individuum jsem pojmenovala Dešpár, vypadal totiž jako zosobnění zoufalosti (zoufalství!?!). Když se ve své hnědozelené pláštěnce (pršelo) s kapucí sunul narovnat další skok vypadal jako největší zoufalec světa.
Kiki-Andalusian se podařilo ho vyfotit až když přestalo pršet, a tak jsem nucena použít fotku kde se Dešpár vyskytl jen náhodou, zato je na ní v plné kráse.


  • Parkur
Jak již bylo zmíněno, v Predazzu se konaly parkurové závody. Celý týden, s výjimkou asi dvou dnů. Víceméně to byly závody národní, ale 10.-12. byly mezinárodní. Sice pršelo, a přítomnost Dešpára dodávala zoufalou atmosféru, ale jezdci podávali skvělé výkony.

Překvapilo mě však, že některé jezdce v určitý bod "vypískali", měli tam mezičasový měřák, a buď jezdce po tomto bodu nechali jet, nebo zazvonili a jezdec a kůň opustili kolbiště. Až později jsem vypozorovala, že ty dvojice s čistým trestním rejstříkem (bez schození nebo odmítnutí překážky) v první polovině nechají dokončit, a ty s trestnými body vyhodí.
Je to fér? Je to normální? Jestli jo, jsem já normální?!?

Vaše Skatulka

Jsem zpátky!

13. července 2009 v 22:12 | Andalusian |  Filosofický koutek
Ahoj všichni, tak jsem zpátky z Itálie. Byla jsem v Dolomitech ve něstečku Predazzo. Snad ty tři články na ten týden stačily. Příště sem dám pár fotek napřed z Francie, pak z Dolomit. Ahoj, Andalusian

Anglický plnokrevník

7. července 2009 v 7:00 | Andalusian |  Filosofický koutek
Anglický plnokrevník se považuje za nejrychlejší plemeno na světě. Rychlost je jediné kritérium pro zařazení do chovu, ale oba rodiče musí být v plemenné knize zapsáni též. Je vysoký štíhlý, má nízko nasazený mírně klenutý krk, výrazný kohoutek a dlouhý a široký hrudník. Tělo je svalnaté, silné, ale jemné. Hlava je ušlechtilá s rovným profilem. Výška nepřesahuje 170cm. Vyskytuje se ve všech základních barvách.

Historie
Po válce růží byl v Anglii nedostatek koní, tak se přestali vyvážet a začali se dovážet. Velmi žádaní byli orientální koně. Prioritou byl rychlý a ovladatelný kůň. Když byla Evropa na konci 17. století napadána Turky, byl jim ukradený hřebec Byerley Turk. Stal se prvním hřebcem zakladatelem Anglického plnokrevníka (A1/1). Druhým hřebcem je Darley Arabian a třetím je Godolphin Barb. Tito tři jsou praotci všech plnokrevníků.
Plemeno se stále šlechtilo a vyvíjelo. Kvůli podvodníkům byla zavedena Všeobecná plemenná kniha. Od ní se odvíjejí další plemenné knihy.

Abyste měli co poslouchat

5. července 2009 v 7:00 | Andalusian |  Koutek na zajímavé věci
Tady vám dávám pár svých oblíbených písniček... Snad se budou líbit.