Trosečníci z Vlaštovky

11. března 2009 v 19:07 | Kikča |  Literární koutek
Tohle je druhý díl Ransomeovy série Vlaštovky a Amazonky. Walkerovi znovu přijedou na prázdniny k jezeru, kde bydlí Amazonky. Když přijedou na ostrov, Amazonky je nečekají, pouze nechaly v táboře dopis, že mají potíže s domorodci.
Když se s Amazonkami konečně sejdou, Amazonky jim sdělí, že přijela prateta, která vychovávala jejich maminku. Kvůli ní musí nosit šatičky, chodit k jídlu na minutu přesně a učit se básničky. Nancy a Peggy jsou z toho dost nešťastné, protože jsou to přeci jen pirátky. Jen málo kdy si najdou chvíli času na to, aby vyrazily ven.
Když jedou na další z mála schůzek s Amazonkami, narazí Vlaštovka na podvodní skálu. Prorazí se dno a loďka klesá ke dnu. John ještě stihne na poslední chvíli vyhodit kotvu. Všichni jsou nešťastní, protože Vlaštovka je na dně. S pomocí kapitána Flinta se jim podařilo za kotevní lano Vlaštovku vytáhnout. Nemohli jí však ještě použít, protože měla díru ve dně a zlomený stěžeň.
Odvezli ji do opravny a rozhodli se, že tábořit můžou i na pevnině. V Amazonce si přivezli věci z ostrova. Titty s Rogerem šli prozkoumávat okolí, zatímco Jhon se Zuzanou chystali věci. Průzkumníci šli proti proudu potoka, který se vléval do jezera. Objevili údolí, které bylo krásně skryté a zvenku nebylo skoro vidět a pojmenovali ho Údolí Vlaštovky. Našli tam také jeskyni, ktrá nebyla vůbec vidět, protože vchod byl celý zakrytý vřesem. Našli ji náhodou.
Řekli o údolí ostatním a utábořili se tam. Jeskyni použili jako sklad. Několikrát je byly navštívit Amazonky, ale o jeskyni jim neřekli.Ty jim slíbily, že jakmile se někdy dostanou z domu, zaútočí na Vlaštovky. Ty je očekávaly a držely hlídky. Nancy a Peggy vždycku nosily červené čappky a tak je hlídka brzy zahlédla. Plížily se vřesovištěm aby na ně mohly zaútočit.
Vlaštovky si z nich chtěly udělat legraci a tak strhly stany, uhasily ohniště a všechny svouje věci nastrkaly do jeskyně a samy se tam taky schovaly. Přes klec Tittina papouška, kterého loni dostala od kapitána Flinta, dali šátek. Amazonky přišly do tábora a myslely si, že Vlaštovky někam odešly a šly je hledat proti proudu potoka. Titty sundala šátek z Lóřiny klece a papouřek vykřikl "Lóra". Amazonky se divily, že to vychází z tábora a než se vrátily, Vlaštovky byly venku a stavěly stany. Prozradily Amazonkám svou skrýš a ty se divily, že ji nenašly.
Amazonky vyprávěly o pratetě jak je všechny trápí na, že dokonce rozplakala jejich maminku. Když šly Nancy a Peggy domů a Jhon, Zuzana a Roger je vyprovázeli, Titty si z vosku udělala postavičku pratety jako na woodoo a chtěla ji trochu roztopit nad ohněm, jenže jí upadla a shořela. Titty byla smutná a bála se, že prateta zemře. Když se pak konečně setkala s Amazonkami a přesvědčila se, že je prateta v pořádku, byla klidná.
Ve volném čase pracoval John s ostatními na novém stěžni pro Vlaštovku. Jednou jeli kolem na motorovém člunu Amazonky a kapitán Flint v parádních šatech s pratetou a maminkou. Nancy z luku vystřelila na pevninu šíp s peříčky od Lóry. Byl na něm vzkaz: "Ukažte papouškovi jeho peříčka.". Ukázali mu je a papoušek se jako vždy (to měla Nancy vyzkoušené) rozzlobil a šíp přelomil. Teď si Vlaštovky všimly, že šíp je dutý a uvnitř je zpráva. Amazonky psaly, že mají Vlaštovky přijít k nim a že podniknou výlet na horu, kterou pojmenovali Kančenžanga podle hory v Himálajích.
Další rámo se tedy sbalili a šli. Kančenžanga je celkem blízko Jezerky-domu kde bydní Amazonky s maminkou (táta jim umřel když byly ještě malé)-, ale je daleko od Údolí Vlaštovky. Proto když tam Vlaštovky došly a Amazonky jim ukázaly vhodné místo na tábořiště, mohly se klidně vrátit domů. Další ráno přišly a vydaly se spolu s Vlaštovkami pokořit vrchol Kančenžangy. Drápali se nahoru a nevšímali ci cestičky, která byla mnohem lépe schůdná. Když vyšli na vrchol, našli tam krabičku s mincí a s papírkem, kde bylo napsáno, že tam vyšli Molly Turnerová (maminka Amazonek), J. Turner (kapitán Flint) a Bob Blackett (táta Amazonek). Vlaštovky a Amazonky tam připsaly nové datum a všichni se podepsali.
Když byli zase dole, tak se Nancy, Peggy , Jhon a Zuzana svezli na Amazonce k ústí potůčku a pak do tábora (Amazonky už se stěhovaly, protože prateta odjela), zatímco Titty a Roger chtěli jít pěšky stejnou cestou jako přišli. Cestou se ztratí v mlze a navíc si Roger vyvrtne kotník a nemůže chodit. Naštěstí jsou poblíž uhlíři a ti Rogera odnesli do své chýše a ošetřili ho. Když se mlha zvedla, řekla Titty ostatním, co se stalo Rogerovi a kde je. Další ráno ho na nosítkách přenesli do tábora. Na oběd k nim přišla maminka Vlaštovek. Přišel i kapitán Flint a dovezl jim z opravny krásnou opravenou Vlaštovku. Ráno se flotila sešla u hausbótu kapitána Flinta, na kterém přes léto bydlel. Amazonka a Vlaštovka závodily přes jezero k Jezerce. Jen těsně vyhrála Vlaštovka. Poté byla na Jezerce veliká hostina. Pak se zase přestěhovali na ostrov Divokých koček jako loni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mirek Jaroš Mirek Jaroš | Web | 4. května 2013 v 10:20 | Reagovat

Nějaké fotografie a povídání o Lake District, kde se příběh odehrává, mám na stránce http://www.miroslavjaros.cz/1997-Lake-District-Arthur-Ransome/default.aspx

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama