Boj o ostrov

8. března 2009 v 20:21 | Kikča |  Literární koutek
Tohle je první díl série mých oblíbených knížek: Vlaštovky a Amazonky. Sourozenci Walkerovi poprvé přijedou k jezeru, kde se děj odehrává.
V původní verzi jsou to nejstarší John, Susan, Titty a nejmladší sedmiletý Roger. U ostatních není uveden věk. V překladu Zory Wolfové je Susan Zuzana. Existuje ještě překlad B. Štěpánka, kde John je Jan, Susan je též Zuzana. Tihle přijedou s maminkou a mladší sestřičkou Vicky, která se doopravdy jmenuje Bridget, na statek Cesmínový háj (Podle Štěpánka Červený dvůr)a na zdejší plachetničce Vlaštovce dojedou na ostrov na jezeře a utáboří se tam.
Jednou je překvapí nečekaným útokem dvě dívky, jedna asi tak stará jako John, druhá o něco mladší. Vysvětlí jim, že je to jejich ostrov a jezdí sem každý rok. Jsou to pirátky z Amazonky a starší je jmenuje Nancy Blackettová (podle Štěpánka je to Vlasta) a mladší je Peggy. Nancy se v anglickém originále doopravdy jmenuje Ruth ale jejich stýček Jim říkal, že piráti byli ,,ruthless". tzn. nelítostní. Tak se musela přejmenovat na Nancy. V českém překladu je to podle Štěpánka Cecílie a přejmenovala se, protože piráti nemohou mít měkká jména. Vpřekladu Zory Wolfové je Lilly a říká si Nancy, protože Amazonky žádné lilie nebyly.
Dohodnou se, že se spojí proti strýčkovi Jimovi, kterého překřtí na kapitána Flinta. Zároveň však mezi sebou vedou válku. Kdo první zajme těm druhým loď, stává se velitelem flotily. V noci se Vlaštovky rozjedou pro Amazonku a na ostrově nechají jen Titty. Amazonky jsou však připravené a mají loď schovanou. Když se Vlaštovky rozjedou nesprávným směrem, vyplují k ostrovu. Najdou rozsvícená světla a myslí si, že se Vlaštovky už vrátily. Mezitím jim Titty odveze loď a zakotví ji poblíž jiného ostrova. Slyší, jak někdo vystupuje na břeh a nese něco těžkého. Ráno se všichni najdou a John de stává komodorem flotily, protože Vlaštovky vyhrály.
Dozvědí se, že kapitánu Flintovi někdo ukradl kufr s rozepsanou knihou, kvůli které je zanedbával. Jelikož už mu nic nezabírá čas, je znovu ochotný užívat si s nimi dobrodružství. Titty si vzpomene na hlasy na ostrově a opravdu tam najdou kufr s knihou a psacím strojem. Vlaštovky odjíždějí na školní rok zase domů a plánují, co všechno podniknou příští rok.

Určitě si knížku přečtěte, je moc hezká. Já osobně preferuji překlad Zory Wolfové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Flint Flint | 8. března 2013 v 11:44 | Reagovat

Fotografie z míst, o kterých Arthur Ransome psal, jsou na stránce http://www.miroslavjaros.cz/1997-Lake-District-Arthur-Ransome/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama