Březen 2009

Recept na preclíky

20. března 2009 v 20:04 | Kikča |  Umělecký koutek
1kg polohrubé mouky
3 žloutky
50g droždí
mléko
cukr na kvásek
sůl
Z těchto surovin se připravují netučné, skutečně postní preclíky. Lze je však vylepšit trochou tuku do těsta. Z vykynutého těsta se vyválejí válečky a z nichstočí preclíkové tvary. Na vymaštěném plechu se hned vloží do trouby a zprudka upečou. Ještě před tím se potírají vejcem a sypou solí, kmínem, nebo mákem. Pokud mají být sladké, potírají se sladkou vodou a sypou krystalovým cukrem se špetkou skořice.

Zdroj: knížka České zvyky a obyčeje, Alena Vondrušková

Vtip o zajíčkovi

20. března 2009 v 18:02 | Kikča |  Koutek na všechno, co jinam nepatří
Přijde zajíček do obchodu a ptá se: Máte kakao?
Prodavač odpoví: Ne, nemáme zajíčku.
Další den přijde zase a ptá se: Máte kakao?
Prodavač: Ne, nemáme zajíčku.
Třetí den přijde znovu a ptá se: Máte kakao?
Prodavač se rozzlobí a řekne: Ne, nemáme a jestli ještě jednou přijdeš a budeš chtít kakao, tak ti přibiju uši hřebíkama k tomuhle pultu!
Další den přijde zajíček zas a tiše a opatrně se ptá: Máte hřebíky?
Prodavač: Ne, nemáme.
Zajíček: Jé, tak to asi budete mít kakao!

Odpovědi k hádankám

20. března 2009 v 17:22 | Kikča |  Koutek na všechno, co jinam nepatří
1) Papež je jen jeden.
2) Každý si vzal cizího koně, aby byl u zámku dřív, než ten jeho.
3) Ten uprostřed, co dělí obrázek na čtvrtiny.
4) Zapneš první vypínač a 10 minut počkáš. Vypneš ho a zapneš druhý. Vejdeš dovnitř. Pokud je žárovka zhasnutá a teplá, je to ten první. Pokud svítí, je to ten druhý. Pokud je zhasnutá a studená, je to ten třetí.

Hádanky

20. března 2009 v 17:00 | Kikča |  Koutek na všechno, co jinam nepatří
Tady je několik mých nejoblíbenějších hádanek:

1) Dva papežové chtějí přejít most, ale nesmí se na něm potkat. Jak to udělají?
2) Král prohlásí, že jeho dceru dostane za ženu ten princ, jehož kůň bude u zámku nejpozději. Princové se loudají, sbírají houby, zastavují se, ale to nikam nevede. Sejdou se a na něčem se domluví. Všichni hned nasednou na koně a co nejrychleji uháněli k zámku. Na čem se dohodli?
3) Na obrázku jsou ve čtyřech políčkách kříže. Který je největší?
4) V domě je žárovka. Není na ní vidět, dokud nevejdeš do domu. Venku jsou tři vypínače. Jak zjistíš, který je k této žárovce, pokud smíš vejít do domku pouze jednou?

Škatulkovaná

20. března 2009 v 16:58 | Kikča-Škatulka |  Skatulčin koutek
Lilly je moje starší sestra, která prohlásila, že na můj blog bude dávat obrázky. Sama jsem na to zvědavá. Tak uvidíme... Až sem bude něco dávat, tak tohle určitě smaže, že jo Lidunko?

Hmmmmmmm....... Tak vidíte, co si o mě myslí moje vlastní sestra. Co si o sobě myslím já vám neřeknu, udělejte si o mě obrázek z obrázků co sem dám. Časem.

Obrázky k záhlaví

13. března 2009 v 19:23 | Kikča |  Umělecký koutek
Tady jsou nějaké obrázky, co se dají použít jako pozadí k záhlaví blogu. Všechny jsem je dělala já. Jestli se vám líbí, klidně si je zkopírujte. Spoustu věcí bez kterých bych to neudělala jsem našla na www.deviantart.com. Koukněte se tam, jsou tam zajímavý věci. Tady jsou ty obrázky:Jestli se vám to líbí a chcete je použít, napřed si musíte v rozměrech záhlaví nastavit výšku 275pixelů.
Mám k tomu i pozadí na celou stránku:Vtipy o blondýnkách

13. března 2009 v 18:56 | Kikča |  Koutek na všechno, co jinam nepatří
Q: Jakou odpověď dostanete od blondýnky, když se zeptáte jestli vám svítí blinkry?
A: Ano ne ano ne ano ne


Q: Proč se blondýnka přibouřce usmívá?
A: Myslí si, že ji někdo fotí.


Přijde blondýnka do obchodu a říká prodavači: ,,Chtěla bych tuhle televizi."
Prodavač odpoví: ,,Blondýnkám neprodáváme".
Další den přijde zase: ,,Chtěla bych tuhle televizi."
Prodavač znovu odpoví: ,,Blondýnkám neprodáváme."
Další den si blondánka obarví vlasy na hnědo a jde do obchodu: ,,Chtěla bych tuhle televizi"
Prodavač odpoví: ,,Blondýnkám neprodáváme"
Blondýnka se diví: ,, Jak jste to poznal?"
Prodavač: ,,Ona to není televize, ale mikrovlnka."


Jde blondýnka kolem pouliční lampy a vidí na ní letáček: Prodám byt 2+1. Zaklepe na lampu a diví se, že nikdo neotevírá. Jde kolem policista, taky blonďák. Ptá se jí co dělá a ona mu ukáže letáček a stěžuje si, že nikdo neotevřel. Policista povídá: "Zkuste to znova, nahoře se svítí."

Trosečníci z Vlaštovky

11. března 2009 v 19:07 | Kikča |  Literární koutek
Tohle je druhý díl Ransomeovy série Vlaštovky a Amazonky. Walkerovi znovu přijedou na prázdniny k jezeru, kde bydlí Amazonky. Když přijedou na ostrov, Amazonky je nečekají, pouze nechaly v táboře dopis, že mají potíže s domorodci.
Když se s Amazonkami konečně sejdou, Amazonky jim sdělí, že přijela prateta, která vychovávala jejich maminku. Kvůli ní musí nosit šatičky, chodit k jídlu na minutu přesně a učit se básničky. Nancy a Peggy jsou z toho dost nešťastné, protože jsou to přeci jen pirátky. Jen málo kdy si najdou chvíli času na to, aby vyrazily ven.
Když jedou na další z mála schůzek s Amazonkami, narazí Vlaštovka na podvodní skálu. Prorazí se dno a loďka klesá ke dnu. John ještě stihne na poslední chvíli vyhodit kotvu. Všichni jsou nešťastní, protože Vlaštovka je na dně. S pomocí kapitána Flinta se jim podařilo za kotevní lano Vlaštovku vytáhnout. Nemohli jí však ještě použít, protože měla díru ve dně a zlomený stěžeň.
Odvezli ji do opravny a rozhodli se, že tábořit můžou i na pevnině. V Amazonce si přivezli věci z ostrova. Titty s Rogerem šli prozkoumávat okolí, zatímco Jhon se Zuzanou chystali věci. Průzkumníci šli proti proudu potoka, který se vléval do jezera. Objevili údolí, které bylo krásně skryté a zvenku nebylo skoro vidět a pojmenovali ho Údolí Vlaštovky. Našli tam také jeskyni, ktrá nebyla vůbec vidět, protože vchod byl celý zakrytý vřesem. Našli ji náhodou.
Řekli o údolí ostatním a utábořili se tam. Jeskyni použili jako sklad. Několikrát je byly navštívit Amazonky, ale o jeskyni jim neřekli.Ty jim slíbily, že jakmile se někdy dostanou z domu, zaútočí na Vlaštovky. Ty je očekávaly a držely hlídky. Nancy a Peggy vždycku nosily červené čappky a tak je hlídka brzy zahlédla. Plížily se vřesovištěm aby na ně mohly zaútočit.
Vlaštovky si z nich chtěly udělat legraci a tak strhly stany, uhasily ohniště a všechny svouje věci nastrkaly do jeskyně a samy se tam taky schovaly. Přes klec Tittina papouška, kterého loni dostala od kapitána Flinta, dali šátek. Amazonky přišly do tábora a myslely si, že Vlaštovky někam odešly a šly je hledat proti proudu potoka. Titty sundala šátek z Lóřiny klece a papouřek vykřikl "Lóra". Amazonky se divily, že to vychází z tábora a než se vrátily, Vlaštovky byly venku a stavěly stany. Prozradily Amazonkám svou skrýš a ty se divily, že ji nenašly.
Amazonky vyprávěly o pratetě jak je všechny trápí na, že dokonce rozplakala jejich maminku. Když šly Nancy a Peggy domů a Jhon, Zuzana a Roger je vyprovázeli, Titty si z vosku udělala postavičku pratety jako na woodoo a chtěla ji trochu roztopit nad ohněm, jenže jí upadla a shořela. Titty byla smutná a bála se, že prateta zemře. Když se pak konečně setkala s Amazonkami a přesvědčila se, že je prateta v pořádku, byla klidná.
Ve volném čase pracoval John s ostatními na novém stěžni pro Vlaštovku. Jednou jeli kolem na motorovém člunu Amazonky a kapitán Flint v parádních šatech s pratetou a maminkou. Nancy z luku vystřelila na pevninu šíp s peříčky od Lóry. Byl na něm vzkaz: "Ukažte papouškovi jeho peříčka.". Ukázali mu je a papoušek se jako vždy (to měla Nancy vyzkoušené) rozzlobil a šíp přelomil. Teď si Vlaštovky všimly, že šíp je dutý a uvnitř je zpráva. Amazonky psaly, že mají Vlaštovky přijít k nim a že podniknou výlet na horu, kterou pojmenovali Kančenžanga podle hory v Himálajích.
Další rámo se tedy sbalili a šli. Kančenžanga je celkem blízko Jezerky-domu kde bydní Amazonky s maminkou (táta jim umřel když byly ještě malé)-, ale je daleko od Údolí Vlaštovky. Proto když tam Vlaštovky došly a Amazonky jim ukázaly vhodné místo na tábořiště, mohly se klidně vrátit domů. Další ráno přišly a vydaly se spolu s Vlaštovkami pokořit vrchol Kančenžangy. Drápali se nahoru a nevšímali ci cestičky, která byla mnohem lépe schůdná. Když vyšli na vrchol, našli tam krabičku s mincí a s papírkem, kde bylo napsáno, že tam vyšli Molly Turnerová (maminka Amazonek), J. Turner (kapitán Flint) a Bob Blackett (táta Amazonek). Vlaštovky a Amazonky tam připsaly nové datum a všichni se podepsali.
Když byli zase dole, tak se Nancy, Peggy , Jhon a Zuzana svezli na Amazonce k ústí potůčku a pak do tábora (Amazonky už se stěhovaly, protože prateta odjela), zatímco Titty a Roger chtěli jít pěšky stejnou cestou jako přišli. Cestou se ztratí v mlze a navíc si Roger vyvrtne kotník a nemůže chodit. Naštěstí jsou poblíž uhlíři a ti Rogera odnesli do své chýše a ošetřili ho. Když se mlha zvedla, řekla Titty ostatním, co se stalo Rogerovi a kde je. Další ráno ho na nosítkách přenesli do tábora. Na oběd k nim přišla maminka Vlaštovek. Přišel i kapitán Flint a dovezl jim z opravny krásnou opravenou Vlaštovku. Ráno se flotila sešla u hausbótu kapitána Flinta, na kterém přes léto bydlel. Amazonka a Vlaštovka závodily přes jezero k Jezerce. Jen těsně vyhrála Vlaštovka. Poté byla na Jezerce veliká hostina. Pak se zase přestěhovali na ostrov Divokých koček jako loni.

Čau!

11. března 2009 v 11:07 | Kikča |  Koutek na všechno, co jinam nepatří
Ahoj a vítej človíčku. Dovoluji si předpokládat, že jsi člověk, protože zvířata většinou neumějí číst a ufoni tu snad nejsou. Ať jsi, co jsi, prostě vítej. Je to už můj druhý blog a předpokládám, že ho stejně jak ten první po několika dnech smažu. Nejsem nijak dobrá spisovatelka a tak to stejně nikdo nebude číst. I kdyby to snad někdo četl, prosím nekritizujte příliš.

Boj o ostrov

8. března 2009 v 20:21 | Kikča |  Literární koutek
Tohle je první díl série mých oblíbených knížek: Vlaštovky a Amazonky. Sourozenci Walkerovi poprvé přijedou k jezeru, kde se děj odehrává.
V původní verzi jsou to nejstarší John, Susan, Titty a nejmladší sedmiletý Roger. U ostatních není uveden věk. V překladu Zory Wolfové je Susan Zuzana. Existuje ještě překlad B. Štěpánka, kde John je Jan, Susan je též Zuzana. Tihle přijedou s maminkou a mladší sestřičkou Vicky, která se doopravdy jmenuje Bridget, na statek Cesmínový háj (Podle Štěpánka Červený dvůr)a na zdejší plachetničce Vlaštovce dojedou na ostrov na jezeře a utáboří se tam.
Jednou je překvapí nečekaným útokem dvě dívky, jedna asi tak stará jako John, druhá o něco mladší. Vysvětlí jim, že je to jejich ostrov a jezdí sem každý rok. Jsou to pirátky z Amazonky a starší je jmenuje Nancy Blackettová (podle Štěpánka je to Vlasta) a mladší je Peggy. Nancy se v anglickém originále doopravdy jmenuje Ruth ale jejich stýček Jim říkal, že piráti byli ,,ruthless". tzn. nelítostní. Tak se musela přejmenovat na Nancy. V českém překladu je to podle Štěpánka Cecílie a přejmenovala se, protože piráti nemohou mít měkká jména. Vpřekladu Zory Wolfové je Lilly a říká si Nancy, protože Amazonky žádné lilie nebyly.
Dohodnou se, že se spojí proti strýčkovi Jimovi, kterého překřtí na kapitána Flinta. Zároveň však mezi sebou vedou válku. Kdo první zajme těm druhým loď, stává se velitelem flotily. V noci se Vlaštovky rozjedou pro Amazonku a na ostrově nechají jen Titty. Amazonky jsou však připravené a mají loď schovanou. Když se Vlaštovky rozjedou nesprávným směrem, vyplují k ostrovu. Najdou rozsvícená světla a myslí si, že se Vlaštovky už vrátily. Mezitím jim Titty odveze loď a zakotví ji poblíž jiného ostrova. Slyší, jak někdo vystupuje na břeh a nese něco těžkého. Ráno se všichni najdou a John de stává komodorem flotily, protože Vlaštovky vyhrály.
Dozvědí se, že kapitánu Flintovi někdo ukradl kufr s rozepsanou knihou, kvůli které je zanedbával. Jelikož už mu nic nezabírá čas, je znovu ochotný užívat si s nimi dobrodružství. Titty si vzpomene na hlasy na ostrově a opravdu tam najdou kufr s knihou a psacím strojem. Vlaštovky odjíždějí na školní rok zase domů a plánují, co všechno podniknou příští rok.

Určitě si knížku přečtěte, je moc hezká. Já osobně preferuji překlad Zory Wolfové.